Czym się różni audyt energetyczny od świadectwa charakterystyki energetycznej?

Slider
 

świadectwo charakterystyki energetycznej

Wielu właścicieli i zarządców budynków dąży do poprawy standardu energetycznego swojej nieruchomości. Podstawowym rozwiązaniem stosowanym w tym celu jest audyt energetyczny oraz świadectwo charakterystyki energetycznej. Są to dwa odmienne typy dokumentów, dotyczące odmiennych parametrów oraz warunków wykorzystania energii. W tym artykule przybliżamy temat audytu energetycznego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej, podpowiadamy kiedy warto zdecydować się na ich sporządzenie oraz w jakim celu są wykonywane.

Audyt energetyczny a świadectwo charakterystyki energetycznej – najważniejsze różnice

Od razu warto podkreślić, że audyt energetyczny jest bardziej zaawansowaną usługą, która obejmuje przeprowadzenie wielu badań oraz zaawansowanych wyliczeń. W skład audytu energetycznego wchodzi ocena aktualnych potrzeb danej nieruchomości na energię oraz sposobu ich zaspokojenia.

Ponadto audyt obejmuje zalecenia dotyczące wprowadzenia dalszych usprawnień, które pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne. Tym samym audyt energetyczny określa możliwości w zakresie modernizacji energetycznej, spodziewanych kosztów z tym związanych oraz potencjalne źródła finansowania. Najczęściej audyt energetyczny przeprowadza się przed rozpoczęciem termomodernizacji budynku.

Świadectwo energetyczne to dość krótki dokument, najczęściej o długości zaledwie kilku stron. Zawiera informacje na temat zapotrzebowania budynku na energię zgodnie z jego aktualnym użytkowaniem. Obejmuje zarówno energię użytkowaną z tytułu ogrzewania budynku, jak i ciepłej wody, systemów klimatyzacji, oświetlenia i innych. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest więc systematycznym opisem energetycznym danego budynku.

Różnica pomiędzy audytem energetycznym a świadectwem charakterystyki energetycznej dotyczy też okresu ważności. Audyt przeprowadza się jednorazowo i nie ma on wyznaczonego okresu ważności. Świadectwo natomiast jest ważne przez okres 10 lat lub do momentu przeprowadzenia termomodernizacji budynku.

Audyt a świadectwo charakterystyki energetycznej – kiedy wybrać?

Dysponowanie świadectwem charakterystyki energetycznej jest konieczne w przypadku sprzedaży budynku lub zamiarów jego wynajęcia. Świadectwo energetyczne musi zostać wtedy przekazane osobie kupującej, lub też w formie kopii przekazane przyszłym najemcom. Świadectwo będzie też konieczne w momencie zakończenia prac budowlanych oraz gdy uzyskujemy pozwolenie na korzystanie z danej nieruchomości. Wówczas świadectwo należy dołączyć do wniosku.

Audyt jest natomiast przygotowywany w momencie, gdy planowana jest termomodernizacja danej nieruchomości. Pozwala on na określenie zasadności konkretnych zaplanowanych prac oraz ocenę uzyskanych dzięki nim oszczędności. Tym samym audyt jest realizowany na wniosek właściciela lub zarządcy nieruchomości, gdy planuje przeprowadzenie konkretnych prac modernizacyjnych.