Przeprowadzanie okresowych pomiarów elektrycznych jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa budowlanego. Pomiary powinny być powtarzane w określonych przedziałach czasu, a po ich zakończeniu konieczne będzie wystawienie odpowiednich zaświadczeń. Jedynie w ten sposób uzyskujemy gwarancję, że instalacja obsługująca dany budynek pracuje bezpiecznie i nie generuje żadnego zagrożenia dla mieszkańców.
Jak często przeprowadzać pomiary elektryczne?
Pomiary elektryczne należy przeprowadzać w obrębie każdej nowej instalacji, a także w przypadku poddania starszej instalacji pracom modernizacyjnym. W ten sposób uzyskujemy gwarancję, że instalacja została wykonana zgodnie z projektem, a także według narzuconych przez prawo budowlane wytycznych i norm.
Oprócz pomiarów odbiorczych, konieczne jest także realizowanie pomiarów okresowych. Powinny one dotyczyć wszystkich instalacji elektrycznych obecnych w danym budynku, w tym także jego instalacji odgromowych. Choć prawo określa, że kontrola powinna być realizowana przynajmniej raz na 5 lat, to jednak szczegółowe regulacje precyzją ten okres w odniesieniu do konkretnych budynków. Ważna jest pod tym względem norma PN-HD 60364-6, określają jakie budynki należy poddawać pomiarom elektrycznym częściej, a najlepiej raz w roku.
Okresowe pomiary elektryczne – co obejmują?
Najczęściej okresowe pomiary elektryczne obejmują te same etapy. 1. Systematyczne oględziny instalacji, w tym przewodów, listew montażowych, zabezpieczeń oraz poziomu obciążenia poszczególnych elementów. 2. Diagnoza ciągłości przewodów, poprzez pomiary rezystancji R i innych. 3. Pomiary rezystancji w izolacjach przewodów. 4. diagnozę zabezpieczeń przeciwpożarowych. 5. Pomiar rezystancji uziemienia.
Najważniejszym celem okresowych pomiarów jest określenie aktualnego stanu technicznego instalacji elektrycznej oraz niezbędnych do wykonania napraw lub prac konserwacyjnych. Wszystkie pomiary powinny być wykonywane według określonej kolejności. Należy zdać się pod tym względem na pomoc fachowców, którzy będą wiedzieć jak zaplanować wszelkie prace w ramach pomiarów elektrycznych, jakich sprzętów należy w tym celu użyć oraz jak zagwarantować w pełni miarodajne wyniki pomiarów.
Protokół wykonania pomiarów elektrycznych
Po zakończonych pomiarach, firma odpowiedzialna za ich przeprowadzenie powinna wystawić stosowny protokół. Jest to oficjalne zaświadczenie potwierdzające sprawne działanie instalacji. Na dokumencie tym powinny znaleźć się: dane firmy przeprowadzającej pomiary elektryczne, miejsce realizacji badań, rodzaj przeprowadzonych prób i pomiarów, termin realizacji, wykaz wykorzystanych sprzętów i urządzeń, tabelki z wynikami, szkice instalacji, warunki w momencie przeprowadzenia badań. Często też protokół obejmuje zalecenia dotyczące dalszej eksploatacji instalacji, jej konserwacji, niezbędnych do przeprowadzenia prac modernizacyjnych.