Czy trzeba wykonywać okresowy przegląd elektryczny w domu jednorodzinnym?

Slider

 

Co ile przegląd elektryczny domu

Budując lub kupując dom jednorodzinny często wydaje nam się, że nie musimy nic więcej robić, poza urządzeniem się. Tymczasem domy jednorodzinne podlegają prawu budowlanemu, co oznacza że od czasu do czasu należy wykonać przeglądy. Jakie są konsekwencje za ich nie wykonanie i dlaczego w zasadzie trzeba je robić?

Wolność Tomku w swoim domku – to przysłowie którego bardzo lubimy używać szczególnie jeśli odnosimy się do własnego domu jednorodzinnego. Wprowadzając się jesteśmy przekonani, że w zasadzie nic więcej nie musimy robić. Tymczasem zgodnie z rozporządzeniami i prawem budowlanym, pomimo aktu własności ciąży na nas odpowiedzialność za działanie wszystkich systemów.

Prawo budowlane, a dom jednorodzinny

Własny dom to nie tylko komfort, ale również pewne obowiązki. Większość z nich wynika z prawa budowlanego – to właśnie ono określa kiedy i jakie przeglądy należy wykonać. Po co je właściwie robić? Bowiem z czasem wszystko ulega zużyciu.

Podobnie jest z instalacją elektryczną – nawet najlepsza i najnowocześniejsza instalacja z czasem wymaga konserwacji, dzięki czemu możemy zapobiec spięciom czy kosztownym awariom.

Czy przegląd okresowy instalacji elektrycznej jest obowiązkowy?

Zgodnie z prawem budowlanym przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkowy. Powinno się go wykonywać przynajmniej raz w roku, choć właściciele domków jednorodzinnych są z tego obowiązku zwolnieni i muszą wykonać przegląd raz na 5 lat.

Jeśli zatem jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, powinieneś wykonać przegląd instalacji elektrycznej przynajmniej raz na 5 lat, aby mieć pewność, że jest ona sprawna.

Jakie są konsekwencje nie wykonania okresowego przeglądu instalacji elektrycznej?

Brak wykonania przeglądu instalacji elektrycznej nie skutkuje karą więzienia czy grzywny. Tak naprawdę nikt nie będzie sprawdzał, czy takiego przeglądu dokonaliśmy, do czasu pojawienia się znaczącej awarii.

Okresowy przegląd instalacji elektrycznej jest jednakże niezbędne w przypadku ubezpieczenia – jeśli dojdzie do awarii w przypadku braku udokumentowanego przeglądu po prostu nie otrzymamy odszkodowania.

Jak kosztowna jest awaria instalacji elektrycznej?

Awaria instalacji elektrycznej może mieć różne oblicza. Zdarza się, że po prostu nie będą działały gniazdka, czy dojdzie do spięcia, które wyłączy fazę w domu. Bywają także awarie dużo bardziej poważne, które mogą narazić nas na wyjątkowo wysokie straty, a potem remont.

Spalenie instalacji elektrycznej może grozić utratą wszystkich sprzętów elektrycznych – sprzętu AGD i RTV. Jednorazowa wymiana lodówki, kuchni, telewizorów i komputerów będzie pokaźnym wydatkiem, podobnie jak wymiana całej instalacji elektrycznej. Jeśli przegląd był wykonywany regularnie i posiadamy ubezpieczenie, koszty pokryje odszkodowanie.

Czy warto zatem wykonywać przegląd instalacji elektrycznej? Mimo, że brak wykonania przeglądu nie jest związany z nałożeniem na nas dotkliwych kar, w przypadku awarii lepiej być zabezpieczonym, aby nie stracić kosztownych sprzętów w mgnieniu oka. Przegląd instalacji elektrycznej wystarczy wykonać jedynie raz na pięć lat, a zatem nie jest to rzecz, o której musimy myśleć co roku.