Przegląd instalacji elektrycznej w domu – co warto wiedzieć?

Slider

 

Co warto wiedzieć przed przeglądem elektrycznym

Przegląd instalacji elektrycznej zdecydowanie nie jest tym, co robimy często – zwyczajnie o nim zapominamy, szczególnie że za jego brak nie grożą nam konsekwencje prawne. Tymczasem przegląd instalacji jest czasem niezbędny, aby swobodnie wykonać remont mieszkania czy podpisać umowę z dostawcą energii.

Zgodnie z zapisami w prawie budowlanym, każdy właściciel mieszkania czy domu jednorodzinnego jest zobowiązany do wykonania przeglądu instalacji elektrycznej w domu raz na 5 lat. To podstawa do wypłaty odszkodowania w przypadku awarii, ale również kwestia bezpieczeństwa. Dlaczego warto go robić regularnie, jaki jest koszt i przede wszystkim co nam daje?

Kiedy należy wykonać przegląd instalacji elektrycznej?

Kupiłeś mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim? Jeśli nie masz zagwarantowanego dostawcy energii, który dokonuje sprawdzenia instalacji elektrycznej na własny koszt, musisz wykonać go sam przed podpisaniem umowy, a następnie protokół dostarczyć do operatora.

Ale przegląd instalacji elektrycznej warto wykonać także gdy kupujemy mieszkanie w starym bloku lub wiekowy dom. Dlaczego? Jest duże prawdopodobieństwo, że instalacja elektryczna będzie wymagać wymiany, a warto to zrobić przed rozpoczęciem kosztownego remontu, aby uniknąć ponownego kucia ścian.

Prawo budowlane nakłada na nas również obowiązek wykonania przeglądu instalacji elektrycznej raz na 5 lat. To przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa – z czasem instalacja elektryczna ulega zużyciu, co w konsekwencji może prowadzić do powstania spięć, co grozi pożarem lub utratą kosztownych sprzętów AGD i RTV.

Jak wygląda przegląd techniczny?

Przegląd techniczny budynku jest stosunkowo szybki i zleca się go elektrykowi, który posiada niezbędne uprawnienia. Przed umówieniem wizyty warto wcześniej podesłać elektrykowi plan całej instalacji oraz podać liczbę punktów oświetleniowych i gniazdek.

Podczas przeglądu elektryk sprawdza rozdzielnie, gniazdka, punkty oświetlenia oraz oczywiście stan ogólny instalacji. Na koniec spisuje protokół, który jest podstawą i potwierdzeniem wykonania przeglądu.

Jak długo ważny jest przegląd techniczny instalacji elektrycznej?

Protokół, jaki otrzymasz od elektryka ważny jest pięć lat, co oznacza, że przed upływem tego terminu powinieneś wykonać kolejny przegląd instalacji elektrycznej. Sam protokół również powinieneś przechowywać minimum 5 lat i przekazać go kolejnemu elektrykowi, który będzie wykonywał przegląd.

W okresie 5 lat protokół stanowi podstawę dla ubezpieczyciela w przypadku wypłaty odszkodowania w przypadku kosztownej awarii.

Jakie są konsekwencje nie wykonania przeglądu instalacji elektrycznej?

Mimo, że prawo budowlane nakłada na nas obowiązek wykonania przeglądu instalacji elektrycznej raz na pięć lat, tak naprawdę nie ma konsekwencji za brak wykonania przeglądu. Przynajmniej teoretycznie. Przegląd instalacji elektrycznej jest bowiem podstawą do wypłacenia odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej, jeśli zatem w domu dojdzie do poważnej awarii, a my nie mamy ważnego przeglądu, musimy liczyć się z tym, że nie otrzymamy wypłaty.

Wykonanie przeglądu instalacji elektrycznej to w głównej mierze kwestia zadbania o nasze bezpieczeństwo – problemy z instalacją mogą przyczynić się do powstania poważnego pożaru czy spięcia, w konsekwencji którego stracimy kosztowny sprzęt AGD czy RTV.

Jaki jest koszt wykonania przeglądu instalacji elektrycznej?

Przegląd techniczny instalacji elektrycznej wykonujemy raz na 5 lat, a zatem w podziale na lata koszt jego wykonania jest naprawdę bardzo niski. Wszystko oczywiście zależy zarówno od wielkości samego domu, ale też i od ilości punktów świetlnych czy gniazdek. Średnio za mieszkanie 50 m2 przyjdzie nam zapłacić około 500 złotych.

Czy warto wykonać przegląd instalacji elektrycznej? Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i pewności, że w przypadku awarii otrzymamy odpowiednie odszkodowanie, przegląd instalacji powinien być wykonywany regularnie raz na 5 lat!