Co ile wykonywać przegląd wentylacji?

Slider

 

przegląd wentylacji

Przegląd wentylacji to szereg działań podejmowanych w celu oceny sprawności pracy instalacji wentylacji w obiekcie. Zakres działań wchodzących w zakres przeglądu wentylacji jest uwarunkowany rodzajem instalacji. Inne czynności należy wykonać podczas przeglądu wentylacji grawitacyjnej, inne podczas przeglądu instalacji wyposażonej w rekuperację. Jak często należy wykonywać przegląd wentylacji? Kto może wykonać taki przegląd?

Przegląd wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna jest najbardziej podstawową instalacją wymiany powietrza w pomieszczeniach. Jej działanie jest uzależnione od układu przewodów wentylacyjnych oraz warunków atmosferycznych. Przegląd wentylacji grawitacyjnej sprowadza się do oceny drożności, biegu i szczelności kanałów wentylacyjnych. Kompleksowa usługa może dodatkowo obejmować czyszczenie i udrażnianie kratek wentylacyjnych i kanałów nawiewnych.

Przegląd wentylacji hybrydowej

W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej wentylacja hybrydowa osiąga sprawność dzięki wspomaganiu przez zasilanie elektryczne. To sprawia, że przegląd tego typu instalacji jest bardziej złożony. Poza standardowym sprawdzeniem drożności, biegu i szczelności kanałów wentylacyjnych sprawdzane są również poprawność i sprawność działania nasady kominowej, stabilizatora wentylacji za kratką oraz nawietrzaków w zewnętrznych ścianach budynku. Kontroli wymaga również instalacja elektryczna zasilająca elementy wentylacji hybrydowej.

Przegląd wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Ze względu na złożoność systemu przegląd wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest najbardziej skomplikowaną z procedur z zakresu okresowych przeglądów klimatyzacji. Kontroli podlegają m.in.:

  • wydajność wentylacji mechanicznej,
  • ilość wymienianego powietrza,
  • ciąg we wszystkich kanałach,
  • stan techniczny anemostatów, czerpni i wyrzutni powietrza.

Dodatkowo czyszczeniu poddaje się kanały mechaniczne lub chemiczne. Szczególną uwagę należy także poświęcić przeglądowi samego rekuperatora, który ze względu na swoją budowę zawiera szereg części i komponentów wymagających regularnej konserwacji i wymiany.

Jak często należy wykonywać przeglądy wentylacji?

Standardem są coroczne przeglądy wentylacji. Powinno się je przeprowadzać wczesną jesienią, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dotyczy to wentylacji grawitacyjnej, a co z mechaniczną? Tutaj o częstotliwości przeglądów i działań serwisowych w obrębie poszczególnych komponentów decyduje producent. Nikt nie może jednak zakazać częstszych kontroli niż sugerowane, dlatego z zalet profesjonalnego przeglądu klimatyzacji możemy korzystać zawsze, kiedy mamy obawy, że system nie działa tak, jak powinien.